23 Nisan - 29 Ekim 2021

Mozaik Köyü

Hatay ve bölgesi dünyanın en önemli arkeolojik sit alanlarından birisidir. Eski tarihlerde zenginliğin belirtisi olan Mozaik kültürü dünyada ilk defa burada gelişmiştir. Kültürel ve görsel bir sanat olan Mozaik, renk uyumu ve ahengi ile insanın duygularını cezbeden geçmişten günümüze en önemli iletişim aracından biri olmuştur.

Hatta Rönesans sanatçılarından Gaudi, Michelangelo ve Picasso mozaik sanatını dünyaya tanıtmış sanatçılardır.  Antakya’da bulunan ve dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki eserlerden ilham alınarak Expo alanı içindeki Mozaik Köyü kurgulanacaktır. Mozaik Köyünde yapıların iç ve dış alanları, kaldırımlar, giriş ve çıkış kapılarının yanı sıra hediyelik eşya ve aksesuarlara kadar her tür ürüne mozaik konsepti entegre edilecektir. Etkinlik süresince çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapacak bu alan önemli bir cazibe merkezi olacaktır.

Dünyanın en önemli mozaik koleksiyonlarını bulunduran bölgemiz, Kisecik Expo alanında yer alacak mozaik köyünde, mozaikleri farklı uygulama alanlarında sunmayı planlamaktadır. Yollardan binalara, dev mozaik heykellerden hediyelik eşyalara kadar farklı örneklemelerin yapılacağı bu alanda aynı zamanda birçok ulusal ve uluslararası etkinliğe yer verilecektir.