23 Nisan - 29 Ekim 2021

EXPO 2021 İle Hatay’ın Yerli Ürünleri Markalaşacak

HBB EXPO departmanı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin düzenlediği “Kooperatifleşme süreci ile ilgili bilgilendirme” toplantısına katıldı.

Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin düzenlediği toplantıya Birlik Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay İl Ticaret Müdürü Halit İmrek, Defne Belediye Başkan Yardımcısı Girne Mansuroğlu, Hatay Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği ve Üreten Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Nidal Özdemir, Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, henüz yeni kurulan Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi katıldı.

Toplantıya Gaziantep’ten Türk, Suriyeli, Afgan kadınların kurmuş olduğu Sada Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi de katıldı. Kooperatifler sorumlusu SEÇKİN konuşmasında, Expo’nun sürdürülebilir kalkınma odağının kooperatifleşmeyle gerçekleşeceğini, bu bağlamda birimimizin 15 ilçede kadınlarımızın bir araya getirilip kooperatifleşmelerini sağlamak için HBB adına çalışmalar yürütüldüğü belirtilmiştir.

BAŞKAN TEKSÖZ, 16-22 EYLÜL’DE KADIN ÜRETİCİLERİN EL EMEKLERİNİ GÖRMEK İÇİN HERKESİ KURŞUNLU HAN’A DAVET EDİYOR.

Birlik Başkanı Abdulkadir Teksöz, kooperatif kurmanın uğraştırıcı bir süreç olduğunu ancak asla pes edilmemesi gerektiğini söylemiştir. Ayrıca esnaf ve sanatkarlar odası olarak her türlü destek ile girişimci kadınların yanlarında olduklarını,dile getirmiştir. Kurşunlu Han’da 1 hafta boyunca Hatay’da kadın kooperatiflerinin stant açıp ürettikleri yöresel ürünlerini satabileceklerinin haberini vermiştir.

Hatay İl Ticaret Müdürü Halit İmrek, Hatay il Ticaret Müdürlüğü’nün her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylemiştir. Genelde karşılaşılan sorunlar üzerine eğitimler verilebileceğini, kadınlarımızın kurdukları kooperatifin muhasebesi için yedek sermaye ayırmalarının önemli olduğunu sözlerine eklemiştir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp