10 Aralık 2021 - 30 Mayıs 2022

EXPO 2021 HATAY, Kooperatifleşmeye Emin Adımlarla İlerliyor

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_title hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” content_align=”center” size=”2″ font_size=”” line_height=”” letter_spacing=”” margin_top=”” margin_bottom=”” margin_top_mobile=”” margin_bottom_mobile=”” text_color=”” style_type=”none” sep_color=””]

EXPO 2021 HATAY, Kooperatifleşmeye Emin Adımlarla İlerliyor

[/fusion_title][fusion_slider hover_type=”none” width=”” height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_slide type=”image” image_id=”4756|full” link=”” lightbox=”no” linktarget=”_self”]http://expo2021hatay.com/wp-content/uploads/2019/08/Koop3.jpg[/fusion_slide][fusion_slide type=”image” image_id=”4755|full” link=”” lightbox=”no” linktarget=”_self”]http://expo2021hatay.com/wp-content/uploads/2019/08/Koop2.jpg[/fusion_slide][/fusion_slider][fusion_separator style_type=”default” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” sep_color=”” top_margin=”15″ bottom_margin=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” /][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

Kooperatifler; ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaç ve istekleri müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu özerk teşkilatlardır. Dünya genelinde 1 milyardan fazla insana hizmet ettikleri tahmin edilmektedir. Birçok farklı biçimde ve tüm sektörlerde faaliyet gösterebilmektedirler.

ÜRETİCİ KADINLARIMIZIN SİSTEMDE VAR OLMASI ANCAK KOOPERATİFLERLE MÜMKÜNDÜR

Kooperatifler, yoksulluktan çıkışın yoludur. Kendine özgü modelleriyle; kadınlar, yerli halk ve diğer zayıf gruplar için karşılaştırmalı üstünlük sağlarlar.Son yıllarda Türkiye’de sosyal adaleti,bölgeler arası dengesizliği ve ekonomik kalkınmayı sağlama gayretleri hükümetlerin ve yerel yönetimlerin dikkatlerini kooperatifleşme hareketi üzerine çekmiştir.

Expo 2021 Hatay organizasyonu yalnızca 6 aylık bir organizasyon olmayıp şehrin çehresini değiştirecek, kentin gelişmişliğini ve kalkınmışlığını artıracak en önemli fırsattır. Bunun bilincinde olan HBB Expo Birimi, fuar ziyaretçilerine yalnızca görsel şölenler, etkinlikler vaat etmemekte; sürdürülebilir ve uzun vadeli adımlarla halkı Expo’ya hazırlamaktadır.

Hatay’ın biyolojik faunasının, tarım ve gıda sektörünün Dünya çapında duyurulması için bulunmaz bir nimet olan Expo’nun hazırlık aşamalarında,HBB Expo Birimi, ilçe ilçe gezerek kadınlarımızı uyandırıyor, kooperatifleştirerek tek çatıda toplamayı ve hem sosyalleşmelerini sağlayıp hem de ekonomiye katkıda bulunmalarını destekliyor.

EXPO BİRİMİ, İLÇE İLÇE İLK ADIM ÇALIŞMALARI YAPIYOR

Kooperatifleşme çalışmasının ilk ayağı olarak, Reyhanlı, Samandağ, Kumlu, Arsuz, Serinyol ilçelerine gidilmiştir. Umut ışığı bekleyen kadınlarla tek tek görüşülmüş ve kimisinin bireysel olarak, kendi imkânlarıyla yaptıkları biber salçaları, kuru patlıcan, domates, bamya gibi sebzeler; kuru üzüm, kayısı, incir gibi meyveleri küçük çapta çevrelerine sattıkları gözlenmiştir.

KADINLARIMIZIN KÜRESELLEŞEN EKONOMİDE AYAKLARI DAHA SAĞLAM BASMALIDIR

Kadınlarımızın ve özellikle Hatay’ın çalışkan, fedakar kadınları hak ettikleri yere kooperatiflerle ulaşabileceklerdir. Kooperatifleşme bu konuda ilaç vazifesi görmektedir. Ekonomik üretime kadınların da katılmalarını teşvik ederek gıda üretiminin ve kırsal kalkınmanın artmasını sağlamamisyonunu edinen kooperatifler, kadınlarımızın ilgi ve yönelimlerine göre istenilen alanlarda kurularak ilimize ve ülkemize katma değer sağlayacaklardır. Bu konuda Expo 2021’e kadar 15 ilçemizde de kadınların desteklenerek kooperatifleşmeleri,Expo Proje koordinatörü Ömer Faruk Çelebi ve ekibince yapılan istişarelerle kararlaştırılmıştır. Gidilen ilçelerde kadınlarımızın sorunları dinlenmiştir. Ardından HBB Expo Birimi Kooperatifler Sorumlusu Neslihan Kanuncu Seçkin,“Kooperatifler kurulurken nelere dikkat edilmeli ?”, “Hangi yollardan geçiliyor ?” gibi kadınlarımızın korktuğu sorulara cevaplar vermiştir.  HBB Expo Birimi Halkla ilişkiler sorumlusu Neslihan Horoz ise kadınların doğaları gereği sabırlı yaratıldıkları, çalışkan canlılar olduklarını ve istediklerinde her işin üstesinden gelebileceklerini söyleyerek kooperatifleşme yolunda kadınlarımızı cesaretlendirmeye çalışmıştır. HBB Expo Birimi Dış ilişkiler sorumlusu Türkan Mürdün ise “Expo nedir ?”, “Kooperatifleşmeyle bağlantısı nedir?” gibi soru işaretlerini gidermeye çalışmıştır. Bu bağlamda ilçelerimizde neler yapılabilir, kadınlarımız nelerle ilgileniyor sorularına cevaplar aranmıştır.

“İLÇELERİMİZDE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ BİRÇOK DEĞER VAR VE HEPSİ KOOPERATİFLEŞME SAYESİNDE KADININ ELİNDE YENİDEN HAYAT BULACAK”

“Asma yaprağı, meyan kökü şerbeti, kuru patlıcan, bamya, libye, domates, biber, Reyhanlı humusu, defne sabunu, kantaron yağı, nar ekşisi, biber salçası, domates salçası, tuzlu yoğurt, kireçte kabak tatlısı Hatay’ın önemli, pazara açılabilecek ve Expo fuar alanına gelecek ulusal ve uluslararası misafirlere tanıtılması gereken katma değerli ürünlerdendir. İlçelerdeki kadınlarımızın ortak sorunu bu ürünleri üretip nereye satacaklarını bilmemeleri, aracılara mallarını değerinden daha aza satıp daha az kazanmalarıdır. Oysaki kooperatifleşmeyle beraber ürünler topraktan sofraya, örgütlenmeyle beraber katma değeri yüksek ve uluslararası standartlarda ulaşacaktır.” denilmiştir.

[/fusion_text][fusion_sharing tagline=”Paylaş” tagline_color=”” backgroundcolor=”” title=”” link=”” description=”” icons_boxed=”” icons_boxed_radius=”” color_type=”” icon_colors=”” box_colors=”” tooltip_placement=”” pinterest_image=”” pinterest_image_id=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp