1 Nisan 2022 - 29 Ekim 2022

Kırgızistan Bahçesi

Göçebe Kırgızlar, sonu gelmeyen seferlerle sertleşmiş, güçlü ve iradeli insanlar, savaşçılardı. Ancak yerleşik insanlar gibi, kendilerini kötü hava koşullarından koruyacak, tüm aileye sıcaklık ve rahatlık verecek bir eve ihtiyaçları vardı. Misafir kabul edebileceğiniz, düğün yapabileceğiniz, son yolculuğunda sonsuza dek giden bir sevdiğinizi uğurlayabileceğiniz bir ev.

Kırgız evi, yurt büyük bir avantaja sahipti: nereye giderlerse gitsinler her zaman ellerinin altındaydı. İlginç bir gerçek: Ortak Türk dilinde yurt “jurt” kelimesi “ata toprakları” anlamına gelir. Kırgız dilinde “Ota-jurt” – “babanın toprağı” veya “anavatan” kavramı genellikle bir evi belirtmek için kullanılırdı.

Eski zamanlardan beri Kırgız yurtlarının çerçevesi 4 unsura dayanmaktadır:

-Tavandaki kafes deliği “tunduk”, aydınlatma ve temiz hava sağlamak için geri itilen, üzeri keçe mat ile kaplanmış bir tekerlektir.

-Katlanır kafes duvarlar “kerege” – özel mukavemeti ve esnekliği ile ayırt edilen dana veya deve derisinden yapılmış kayışlarla sabitlenmiş çıtalardan bir araya getirildiler.

-“Uuki” çubukları “kerege” üzerindeki özel başlıklara yerleştirilerek “kerege” ile “tunduk”u birbirine bağlayarak bir kubbe oluşturmuştur. İlginç bir şekilde, Kırgız yurtlarını Altay, Moğolistan ve Tibet’teki benzerlerinden ayıran “uuki”nin kavisli şeklidir.

-Eşik kapı, Kırgız yurt bireysel elemanları sabitlemek için, yurdu çevre boyunca çevreleyen ve dekorasyon görevi gören dokuma deri kayışlar da kullanıldı. İç dekorasyon için, at kılı ilavesi ile yünden dokunmuş desenli örgü ve ipler kullanıldı. Basit bir keçe matın üzerindeki zeminler, dokuma süslemeli renkli keçe halı ile kaplanmıştır. Dış dekorasyonda kırmızı veya siyah aplikeli keçe kullanılmıştır. Kırgız yurt kullanılan süs eşyalarının özellikleri, Kırgız yurtlarına milli bir tat vermekte ve onu diğer yurtlardan ayırmaktadır.