1 Nisan 2022 - 29 Ekim 2022

İstanbul Bahçesi

Hatay Expo İstanbul Bahçesi yeşil, adil ve yaratıcı bir İstanbul’un Hatay-Antakya’daki yansıması olarak tasarlandı.

Alanın topoğrafyasına uygun 3 farklı kota yerleşen alanımız, markalarımız Yeşil İstanbul, Yaban İstanbul ve Oyun İstanbul konseptlerini temsil etmektedir.

Yeşil İstanbul çatısı altında İstanbul’un tüm kentsel yeşil alanlarında uyguladığımız sürdürülebilir bakış açımızı burada da uyguladık. Giriş alanındaki aynalı enstalasyon vatandaşların kendi yansımalarını görmesini sağlayarak ”İstanbul Senin” sloganının Antakya’daki uzantısı olarak planlanmıştır. Giriş alanındaki sergi alanında ise katılımcı bakış açımızı yansıtan ve yarışma ile elde edilmiş ve İBB tarafından uygulanmış kent mobilyalarımız ve markalarımız tanıtılmaktadır.

Oyun alanları olan bir kentten oynanabilir kente sloganıyla oyunun kente yayılmasını simgeleyen ‘sarı boru’ tüm alanı kucaklayarak oyunu İstanbul Bahçesine yaymayı amaçlamaktadır. Oyun alanlarımızda yaratıcılığa imkan tanıyan doğal malzeme kullanılmıştır.
Yaban İstanbul’u temsil eden en alt kotta Ekolojik Sistemlerdeki yaban hayat ve biyoçeşitlilik temsil edilmektedir. Bu alanda su ihtiyacı az olan endemik türlerden oluşan aromatik bitkiler kullanımıştır.

Ayrıca bahçemizde İstanbul köylülerine istihdam sağlamak amacıyla fide desteği verilerek üretilmiş olan mevsimlik çiçekler kullanılmıştır.