1 Nisan 2022 - 29 Ekim 2022

Girne Bahçesi

Girne‘yi temsil edecek bir proje düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak, dağlarla buluşan muhteşem bir deniz geldi.

Girne kentimizde görülecek birçok tarihi eserle birlikte doğal güzellikleri, dağın denizle yakın oluşundan kaynaklanan yamaçları ve günbatımı ayrıca öne çıkarmak istediğimiz bir unsurdu.

İlk önce ana simgesi olan Antik Liman ve Girne Kalesi ile başladık, uyguladığımız danışma merkezi Girne’nin kalbi olan Antik Liman’da bir simge olmuştur. Onun oran ve şekli ile biz de aynı etkiyi yaratmaya çalıştık. Girne kalesinde bulunan Venedik dönemine ait batık gemiden çıkan paha biçilmez ve herkesin görmesi gereken şarap testilerimiz çok değişik bir forma sahiptir. Bunu da bahçe dekorasyonlarında kullandık.

Daha sonra deniz dalgalarından ve yamaçların kıvrımlarından esinlenip yürüyüş yollarımızı tasarladık. Bellapais Manastırı’ndaki hüzünlü hikaye ve oradaki mimariden esinlenip giriş kemerlerimizin projesine yansıttık.

Girne birçok uygarlığın uğradığı çok kültürlü bir kenttir. Buraya Venediklilerden Lüzinyanlara, Osmanlılardan İngilizlere birçok kültür taşınmış ve harmanlanmıştır. Birçok ismi bulunan Girne’nin İngiliz döneminde ‘Floating Gardens’ Yüzen Bahçeler lakabını düşünüp, projemizdeki teşhir evini düz çatı ve buranın geleneksel çizgilerine uygun pencere ebat ve tarzda kullandık. Ayrıca bağlarda yetişen üzümler yamaca bakıldığında yüzen bir bahçe görüntüsü vermektedir. Pergola ve bağlarla bu fikirlerimizi az da olsa yansıtmak istedik.

Adamızda özellikle Girne’de iklim çok müsait olduğundan yılın çok büyük bir bölümü dış mekan kullanılmaktadır. Bu gölgelik oluşturan bağlar ve pergolalar çok sık görülen bir öğedir. Ayrıca mekan tasarımlarında teraslara da çok özen gösterilmektedir.

Bahçemizin kalbinde oluşturduğumuz teraslar geleneksel iskemle ve masalar kullanılmıştır.

Bitki örtüsü düşünüldüğünde, yasemin her evde mutlaka olan bir bitkimizdir. Bu kendine has bağlarda arklar mutlaka kullanılır. Halk dilinde gece tüten, zeytin ağacı, sivri selvi vb. tüm çiçek ve ağaçlar kullanılmaya özen gösterilmiştir.

Girne Kentimizi tanıtacak birçok tarihi ve doğal özelliklerden alanımıza birkaçını entegre etmeye çalıştık. St. Hilarion Kalemiz ve birçok eserimizi görsel panolar yardımı ile sergilemeyi amaçladığımızdan tasarım unsuru olarak da panolar projemizle bir bütün olarak çalışılmıştır.