1 Nisan 2022 - 29 Ekim 2022

Cebu Bahçesi

Banaue Pirinç Tarlaları, yörede bu özelliğinden dolayı Hagdan-Hagdang Palaya olarak bilinir.
Binlerce merdiven benzeri pirinç tarlasına sahiptir, şüphesiz sadece Ifugaolar için değil, aynı zamanda dünyanın her yerindeki Filipinliler için bu geçerlidir. Bunlar turizmde ön plana çıkan reklamlar ve birçok hatıra fotoğrafında düzenli olarak kullanılan bir arka plandır.

Görkemi nedeniyle 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. O zamandan beri dünya, Pirinç Tarlaları hakkında konuşmayı fark etti ve asla durmadı. Filipin Cordilleraları, kuzeyde Cordillera sıradağlarının eteklerinde yer alır. Luzon Adası ve pirinç tarlalarının şaşırtıcı görünümü denizin içinde kaybolurken kesinlikle nefesinizi kesecek. Bu pirinç teraslarını olağanüstü yapan şey, Ifugao pirincinin muhteşem güzelliğidir.

Teraslar ve yıllar boyunca korudukları kültür, Ifugao pirinç tarlalarını inşa etti. Birçok nedenden dolayı ama çoğunlukla ailelerine yiyecek sağlama amacıyla bunları inşa ettiklerinde, binlerce yıl önce yalnızca temel araçlara sahiptiler. Ancak Ifugao bir mühendislik harikası, ayrıntılı bir sulama sistemi tarafından desteklenen pirinç teraslarıdır.

2000 yıl önce inşa edilmiş ve bir nesilden diğerine aktarılan kutsal Banaue Pirinç Tarlalarını korumak için gelenekler ve hassas bir sosyal denge, insanlar ve doğa arasındaki uyumu ifade eden harika güzellikte bir manzara yarattı.

Ifugao’lar, atalarının Filipinler’deki bu pirinç teraslarını yalnızca elle inşa ettiğini söyledi.

Şimdiye kadar, yeni nesiller modernleşmenin ortasında bile nefes kesici pirinç teraslarını korumak için hala aynı tekniği uyguluyorlar.

UNESCO’ya göre, Filipinler’in pirinç terasları Filipinler’in paha biçilmez katkısıdır.
Tanınmasının sebepleri arasında terasların, kültürel geleneklerinin kalıcılığı ve dikkate değer bir süreklilik ve dayanıklılık, arkeolojik kanıtlar, bu tekniğin bölgede 2000 yıldır kullanılmakta olduğunu ortaya koymaktadır ve yıllardır neredeyse değişmemiştir.

UNESCO ayrıca, Filipinlerin pirinç teraslarının tarih ve emeğin bir anıtı olduğunu kaydetti. Birlikte çalışan binden fazla küçük ölçekli çiftçi neslinin; topluluk, doğal kaynakların hassas ve sürdürülebilir kullanımına dayalı bir peyzajını oluşturmuştur.