1 Nisan 2022 - 29 Ekim 2022

Aydın Bahçesi

Heredot’un “Gökyüzünün Altındaki En Güzel Yeryüzü” sözüyle tasvir ettiği Aydın; tarım, tarıma dayalı gıda endüstrisi ve sanayisi, turizm ve hayvancılık kentidir. Hatay EXPO 2022’de yer alan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin “Aydın Kent Bahçesi’de tarımla uğraşan Aydın’ın bu tarımsal yansıması canlandırıldı. “Aydın Kent Bahçesi’nin peyzajında Aydınlı kadınların ürettiği çiçekler ve tıbbi aromatik bitkilere yer verildi.

Aydın denildiğinde akla incir, zeytin, kestane gibi tarımsal ürünler gelirken incir denildiğinde en güzel incir olan sarılop, zeytin denildiğinde de memecik zeytini başı çekmektedir. “Aydın Kent Bahçesi’nde, Aydın’da üretilen çiçeklerin ve tıbbi aromatik bitkilerin yanı sıra Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından coğrafi işareti alınan bu ürünler de kullanılmıştır.

Bunların yanı sıra Aydın, narenciye üretiminde de ön sıralarda gelmektedir. Bahçede de yine Aydın tarımsal üretiminde önde gelen narenciye ağaçlarına yer verilerek ekonomisinin bir yansıması canlandırılmıştır.

Bunun yanında Aydın Büyükşehir Belediyesi kokusu ve aromasıyla öne çıkan, geçmişten gelen yerel ata tohumlarının korunması ve geleceğe aktarılması konusunda da yıllardır öncülük yapmaktadır. “Aydın Kent Bahçesi’nde ata tohumlarından üretilen sebze fidelerine de yer verilerek Büyükşehir Belediyesi’nin bu öncü rolüne vurgu yapılmıştır. Bu fidanlardan ziyaretçilere de armağan edildi.

Aydın mutfağı, Ege mutfağının ve damak tadının öncülüğünü yapmaktadır. Yine Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından coğrafi işareti alınan Aydın kabak tatlısına da stantta yer verilmiş ve ziyaretçilere ikram edilmiştir.