1 Nisan 2022 - 29 Ekim 2022

Antalya Bahçesi

Expo 2022 Hatay’da, “Antalya Bahçesi” olarak oluşturulan peyzaj alanımızda, son yıllarda tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit eden küresel ısınma ve iklim değişikliğinden dolayı doğal kaynaklardaki azalma ve geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan, özellikle Antalya’mızın Manavgat ilçesinde büyük etkileri görülen orman yangınlarına vurgu yapılmıştır.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, doğanın yeşilden çöl sarısına dönüşünü hızlandırmakta, gürül gürül akan derelerimiz kurumakta, yangınlar ve yarattıkları tahribatlar artmaktadır. Su kaynaklarının yeterli, yeşilin bol olduğu doğa durumundan çölleşmeye doğru tehlikeli bir gidişatın olduğu, bize ayrılan peyzaj alanımızda gösterilmiştir. Bu geçişin içerisinde de yangına ve depreme dayanıklılığı ile bilinen İbradı ve Akseki ilçelerimizin simgesi ‘Düğmeli Ev’ kullanılmıştır.

Peyzaj alanımızın ilk kısmında gürül gürül akan dere, bol su ile dolu iken dere yatağının en son kısmında su tamamen tükenmektedir. Suyun bol olduğu yeşil alanımızda çok miktarda bitki ve ağaç kullanılarak yeşilin önemine dikkat çekilmiştir. Suyun miktarı azaldıkça kullanılan bitki miktarı da azalmış, suyun bittiği en son noktada, aynı doğada olduğu gibi daha az su isteyen kaktüs ve sukkulent türü bitkilere geçiş sağlanmıştır. Alanın en son kısmında ise küresel ısınmanın geldiği son nokta olan yangın ve yangının etkisi ortaya koyulmuş peyzaj alamız bu şekilde sonlandırılmıştır.

Geçtiğimiz yıl Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşadığımız büyük orman yangını bu küresel ısınmanın etkilerinin artık başladığını görmemize neden olmuştur. .Dünya genelinde özellikle ilerleyen yıllarda iklim değişikliğinden dolayı artan kuraklık, sel, erezyon, orman yangınları nedeniyle çölleşme kaçınılmaz olacaktır. Bunun için diyoruz ki;
‘’Su Hayattır, Su Yaşamdır, Su Can’dır’’