1 Nisan 2022 - 29 Ekim 2022

Ankara Bahçesi

Hatay’da gerçekleştirilecek olan hortikültürel Expo 2021 için Belediyemize tahsis edilen 960 m²’lik iller bahçesi alanına peyzaj, elektrik ve sulama projesi hazırlanmıştır.

Projenin tamamında Ankara’ya özgü bitkilendirme çalışması yapılmış olup, meydan bölümünde ziyaretçileri, Dünya’da sadece Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yetişen endemik bir tür olan Sevgi Çiçeği’nin kuru peyzaj olarak işlenen motifi karşılamaktadır. Başkent’e özgü endemik türlerden biri olan Sevgi Çiçeği’nin ön plana çıkarılması ile ziyaretçilerin endemik bitkiler konusunda bilinçlenmesi, farkındalık yaratılması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında Ankara iklimine uygun bitkilendirme ile birlikte Ankara’nın kimliği haline gelmiş önemli mekanların minyatürleri yapılarak fuar ziyaretçilerine Ankara şehrinin atmosferini yaşamaları hedeflenmiştir. Gezinti yolu boyunca belirlenen konumlara Ankara şehrinin sembollerinden olan; Anıtkabir, Atakule ve Hacı Bayram Veli Camii’nin minyatürleri yerleştirilmiştir.

Çok eski çağlardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yer alan Ankara şehrimizin sembolü haline gelen olan Hitit Güneşi; alan içerisinde sembolik salıncak olarak tasarlanmış olup, ziyaretçiler için fotoğraf çekim noktası olması planlanmıştır. Adım taşları ve özel bitkilendirme ile salıncağa ulaşacak ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmeleri hedeflenmiştir.