10 Aralık 2021 - 30 Mayıs 2022

Expo 2021 Hatay’ın yeni tarihi 10 Aralık 2021

Bir süredir “Medeniyetler Bahçesi” ana temasıyla hortikültürel Expo 2021 Hatay etkinliğini düzenlemek için yoğun çaba harcayan Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH), Covid 19 salgınında yükselen ikinci dalga yüzünden etkinliği Aralık 2021 tarihine erteleme kararı aldı. AIPH dünyada, Türkiye’de ve Hatay’da salgının son aylarda olağanüstü şekilde yayılmasının neden olduğu sağlık koşullarını dikkate alarak, Expo 2021 Hatay’ın ileri bir tarihe ertelenmesi konusunda iki alternatif tarih önerdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı, AIPH’in önerisini dikkate alarak bu uluslararası organizasyonun 10 Aralık 2021 – 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmesine karar verdi.

İki milyonun üzerinde ziyaretçi çekmesi beklenen Expo 2021 Hatay, Antakya ve İskenderun’da hazırlanan iki alanda misafirlerini ağırlayacak. Pandemiden sonra yapılacak ilk uluslararası etkinliklerden biri olan Expo 2021 Hatay bu tarih değişikliği sayesinde mümkün olan en yüksek standartlarda gerçekleştirilebilecek ve sonuçta Hatay çevresinde sürdürülebilir tarımsal kalkınmaya, şehrin yeşillenmesine ve yerel ekonominin canlanmasına katkı sağlayacak.

Değişiklik hakkında yorum yapan AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe “Expo organizasyonunu üstlenen kentlerin, yurtiçi ve yurtdışından gelecek katılımcı ve ziyaretçilerin sağlık ve güvenliğine öncelik vermesi çok önemlidir. Expo 2021 Hatay’ın Aralık 2021’e ertelenmesi kararı, pandeminin dünyanın her tarafında insan hayatını ciddi biçimde tehlikeye sokan büyük etkisi nedeniyle alındı. Bu ertelemenin hem Expo 2021 Hatay ziyaretçileri, hem ulusal ve uluslararası katılımcılar için daha güvenli bir Expo ortamı ve deneyimi sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca uluslararası katılımcılar bahçelerini veya pavyonlarını hazırlamak ve daha etkin faaliyetler düzenlemek üzere Hatay’a gelmek için daha fazla zamana sahip olacaktır. Bahçecilik endüstrisi de dâhil olmak üzere, Expo’yu bölgenizi birçok yönden geliştirmek için kullanma şeklinizi takdir ediyoruz. AIPH olarak sizleri elimizden gelen her şekilde desteklemekten ve Expo’nuzu büyük bir başarıya dönüştürmek için sizinle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız.” ifadelerinde bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “23 Nisan 2021’de Expo 2021 Hatay’ı organize etmek için var gücümüzle çalışırken, Covid-19 salgını şehrimiz dâhil tüm dünyada normal yaşamı ciddi şekilde etkiledi. Biz bu erteleme kararını bir fırsata dönüştürmek ve 10 Aralık 2021’e kadar olan zamanı Expo 2021 Hatay’ın çok daha başarılı olması için değerlendireceğiz. Bu süreçteki verimli iş birliği ve yardımları için AIPH Yönetim Kurulu’na teşekkür ediyoruz. Expo Hatay 2021’in Aralık 2021’e ertelenmesi anlaşması, Hataylıların yanı sıra Expo’nun ağırlayacağı çok sayıda ziyaretçi ve katılımcının Antakya ve İskenderun’daki Expo alanlarında bölgenin ilk önemli uluslararası etkinliğinden güvenli ve emniyetli bir şekilde keyif alacaklarından emin olabileceği anlamına gelmektedir.

Expo 2021 Hatay’ın açılış öncesi ve sonrasında hem Antakya hem de İskenderun alanlarında bir dizi heyecan verici Expo ile ilgili etkinlikler düzenleyeceğiz ve Hatay’ı bir festivaller şehrine dönüştüreceğiz. Başta sanatsal, kültürel, gastronomi, gençlik ve çocuk etkinlikleri olmak üzere, fuar, seminer ve konferansları Hatay’ın hayatında kalıcı hale getireceğiz. Bu sayede ziyaretçilerimize Hatay’ın güzelliğini keşfetmek ve tekrar tekrar ziyaret etmek için fırsat yaratacağız. Sonuç olarak, güzel ve unutulmaz bir Expo’ya ev sahipliği yapmak için 10 Aralık 2021 tarihini dört gözle bekliyoruz.” dedi.

AIPH onaylı uluslararası hortikültür Expoları, sağlıklı yaşam tarzları, yeşil şehirler, sürdürülebilir yaşam, eğitim ve yenilik ile ilgili önemli konuları ele alan ülkeler arasında iş birliğini ve bilgi paylaşımını teşvik eder. Expo 2021 Hatay altı ay sürecek. Ulusal ve uluslararası şehirleri, kooperatifleri, üniversiteleri, özel şirketleri, sivil toplum kuruluşlarını içeren Resmi ve Özel Katılımcılar, daha iyi bir gelecek için “Sürdürülebilir Kalkınma ve Organik Tarım”, “İyi Bir Hayat İçin İyi Gıda”, “Sağlık İçin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler”, “Kültürel Kardeşlikte Kreatif Yollar” alt temaları kapsamında bahçe ve pavilyonlarını hazırlayacaklar.

Covid-19 pandemisinin etkisiyle geçen yıl Tokyo Olimpiyatları ve Dubai EXPO bir yıl sonraya ertelenmişti. Bu yıla ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nın seyircisiz oynanma ihtimali gündemde. Katar’da düzenlenecek olan Expo 2021 Doha etkinliği de yine Covid 19 salgını yüzünden 2023 yılına ertelenmişti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp