AROMATİK BİTKİLER

Amanosların Gizem Kazandıran Tınısı ‘’Aromatik Bitkiler’’

Kokuların evrensel gücü, bitkinin ruhu dediğimiz distile edilmiş öz yağının en uçucu bölümlerinin hemen ardından gelen sarsıcı dokunuşların bütünlüğünü simgeler. Kokuların titreşimleriyle yaratılan aurayı hisseden, bitkilerin sağlık ve güzellik hazineleriyle ruh, zihin ve beden denge uyumunu hayatına geçirmek isteyenlerin uğrak noktasıdır, Aromaterapi

Aromaterapi, eterik yağlar ve aroma maddelerinin tedavide kullanıldığı ‘’koku tedavisidir.’’ Aromatik bitkiler, içerisinde uçucu yağ (esansiyel) barındıran bitkilerdir.

Güzel kokulu ya da bir diğer ismiyle aromatik bitkiler eski zamanlardan bu yana ilgi çeken bir konu olmuştur. Dünya genelinde ve farklı kültürlerde insanlar tedavi için bitkileri kullanmışlardır. Estetik, psikolojik ve tıbbi uygulamalar için çiçeklerden, baharatlardan, meyvelerden, ormanlardan ve yapraklardan elde edilen uçucu yağların yetenekli kullanımıdır. Gıdaya aroma ve renk verdiklerinden gıda sektöründe, katkı maddeleri olarak, antioksidan ve antimikrobiyal etkili özellikleriyle tedavi edici, kozmetik ve parfümeri sanayii, böcek ilaçları, organik tarım, hayvancılık ve daha pek çok sektörde aromatik bitkiler yerini almaktadır.

Aromalı Bitkiler Mutfaklarımızda

Keskin kokusu ve lezzetli aromalarıyla baharatlar mutfaklarımızın vazgeçilmezidir. Baharat bitkilerinin dalı, çiçeği, yaprağı, gövdesi, yumrusu ve kökünden faydalanılmaktadır. Hatay, özenle harmanlanmış çeşnilerin kullanıldığı nadir şehirlerden biridir.  Bitki ve baharat çeşitliliği yöresel yemekleriyle buluşan medeniyetler sofrası Hatay’ın eşsiz tatları, Unesco tarafından ‘’Gastronomi şehri’’ ünvanıyla kültürünü bir adım öteye taşımıştır.

Kokuların Cezbedici Tılsımları: Parfümler 

Birçok parfümde birden fazla kokuyu aynı anda hissederiz. Farklı koku notalarının birleşimi ve geçişleri bitki esanslarının armonisini oluşturur. Çiçek ve meyvelerin güzel kokularının özleştiği parfüm, üst notalardan orta ve dip notalara kadar büyülü ritmiyle bizleri cezbeder. Kokular, kişinin benliğini yansıtır. Bu nedenle parfümlerin dünya pazarında önemli bir yeri bulunmaktadır.

Kaynak: T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Yöresel kültürü, medeniyetlerin toprağı, kendine has ıtır kokularıyla güzelliklerini taçlandırmış Hatay, görülmeye değer eşsiz bir yerdir. Doğasının renklerinden sağlık ve güzellik hizmetini sunan bu kadim kent, faydalanmak isteyen herkesi sevgiyle kucaklamaktadır.

‘‘Kokulara egemen olan, insanın kalbine egemen olur.’’ Patrick Süskind.