Aktarlar2018-08-27T09:44:56+00:00

AKTARLAR

Antakya’da tarihi uzun çarşı içerisinde yer alan Baharatçılar ve Aktarlar çarşısı nostaljik görünümü ile gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Baharat çeşitlerinin yanı sıra şifalı bitkilerin de yer aldığı çarşıda 40’ı aşkın aktar bulunmaktadır. Bitkiye dair her türlü ürünü bulunduran aktarlardan alışveriş yapma geleneği yılların eskitmeyeceği bir kültürdür.  Aktarlık, babadan oğula geçen bir ocak mesleğidir. Günümüzde aktarlık veya baharatçılık ismiyle varlığını sürdürmektedir. Bunlar bazen dükkanlarında tütün, iğne, iplik, zarf vb. gibi küçük eşyalar da satarak varlıklarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

Hatay bölgesinde bulunan Amanos dağları doğal florasında bulundurduğu aromatik ve tıbbi bitki çeşitliliği ile aktarlara geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Kömbe baharatı, dağ kekiği, defne yaprağı, sarı kantaron, pohur tohumu, kahvaltılık toz zahter, sumak, çakşır otu ve doğal çayların yanı sıra şifalı bitkiler de yöreye has ürünler arasında yer almaktadır. Hatay’da baharatçılık ve aktarlar artık çok önemli bir pazar haline gelmiştir. İnternet üzerinden yurt içi ve yurt dışı satışları ile Türkiye ve dünyada adını duyurmuştur.

Baharatlarımız yöresel kıyafetlerimiz ile açılan stantlarda gelen yerli ve yabancı turistlerimize tanıtılacak ve satışa sunulacaktır. Hangi baharatın hangi amaçla kullanıldığı, nelere faydalı olduğu anlatılacak ve Expo’yu ziyaret eden misafirlerimize deneme imkânı verilecektir.

Etkinlikler