HBB Gastronomi Evinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Paneli Gerçekleştirildi

Günümüzde ilaç sektörüne alternatif olarak geleneksel yöntemlerden ve bitkilerden şifa arandığı, sağlıklı, doğal ve organik ürünlerin talebinin arttığı aşikardır. Amanos Dağları, 800 civarı Tıbbi ve Aromatik bitkisiyle adeta açık hava müzesi konumundadır.

Bu kapsamda UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde, Prof. Murat KARTAL’ın panelist olduğu ve Sibel HAKVERDİ moderatörlüğünde, Bebegar Defne Sabunları Belgin ÜNAL ile işbirliği içinde yaptığımız “Ülkemizde ve Hatay’da Tıbbi Aromatik Bitkilerin Yeri ve Önemi” konulu panel düzenlenmiştir. Yoğun ilgi gösterilen panele, DASİFED de katılım göstermiştir. Hatay’daki tıbbi aromatik bitki zenginliğinden ve bu zenginlikleri henüz verimli kullanamadığımızdan bahsedilmiş; ancak Expo 2021 ile bu zenginliklerin 6 ay boyunca gelen ulusal ve uluslar arası misafirlere tanıtılacağı vurgulanmıştır.

Yapmış olduğu sunumda Sayın Kartal, kendisinin kurduğu Fitoterapi Eğitim ve Araştırma Merkezi gibi bir merkezin yaygınlaşması gerektiği ve Hatay’da da “Tıbbi Teşhis ve Referans Laboratuvar”larının kurulmasının öneminden bahsetmiştir.

Sayın KARTAL: “Bu tesiste; bitkilerin içeriği incelenerek kalite standartları sağlanmış, verimli topraklarımızda üretilen hammaddeler işlenip değer kazanabilmektedir. Hammaddelerin bitkisel üretim alanları oluşturularak kalitesi üretim belgeleriyle beraber tescillenmelidir. Hatay Büyükşehir Belediyesinin ürettiği hammaddeler bu tesiste üretip işlenebilecek ve bitkilerin geleneksel ve tıbbi kullanımı Hatay’ın kendi markasıyla yaygınlaşabilecektir.” demiştir. Tüm bu atılımlar için Expo 2021 Hatay’ın çok büyük bir fırsat olduğunu dile getirerek özellikle nar çekirdeği yağının öneminden, anti-aging etkisinden, hücresel yenilemeye olan katkısından bahsetmiştir. Hatay’ın verimli topraklarında, şu an üretilip kozmetik yapımında kullanılan ürünleri Norveç, Almanya, Hollanda’dan daha doğal üretebileceğimizin altı çizilmiştir. Hatay’da üretilen dağ zahteri ve çuha çiçeği ile ölmez otunun dünyaya açılması gerektiği vurgulanmıştır.

Panel sonunda katılımcılara Expo 2021 Hatay logolu keselerde Hatay’ın tıbbi aromatik bitkilerinden oluşan çayların dağıtılması büyük ilgi odağı olmuştur.