Ticaretin Kadınları Ekonomiyi Güçlendiriyor

Expo ve Gastronomi Ekibi; geçtiğimiz günlerde Anemon Otel’de gerçekleşen, yurtiçi ve yurtdışı taşıyıcı lider firmalardan olmasının yanı sıra Türkiye’de kadın girişimciliği ve liderliğini geliştirmek temel amacı ile çalışan UPS’nin Kadın Liderlik Platformu (KLP), Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı (KEDV), Ticaret Bakanlığı Kooperatifler Ticaret Uzmanlığı ve QNB Finansbank Dış ticaret ve kadın girişimciliği platformu ile ortaklaşa düzenlenen programa katıldı.

Program temsilcileri, küreselleşen dünyada “She trades ” sloganıyla yola çıkıldığı ve kadın emeğinin Türkiye’de de dünyada da çok önemli yere gelmesi gerektiği temasıyla kadınların kooperatif ya da şirket kurmaları sonucu her daim destek olduklarını, onlara özel fiyatlandırma ya da indirimlerin geçerli olduğunu anlattılar. Ardından HBB Expo biriminin kooperatifleşme çalışmalarının gurur verici olarak görüldüğü ve kırsal kalkınmada yerel yönetimlerin kadınların yanında olmasıyla daha verimli sonuçlar alınacağı ifade edildi. Satışlarda problemin her daim olduğu ancak bunun aşılabilecek bir sorun olduğu söylendi.

Gelir dağılımı eşitsizliğinin, adil dünyaya erişimin, kolektif ekonomik güçlenmenin ve en önemlisi sosyal anlamda gelişerek kişisel gelişimin ve dünyaya farklı bir pencereden bakmanın kadınlarımızın girişimci olmalarıyla mümkün olacağı herkesin üzerinde anlaştığı konular oldu.

Fark yaratmak için büyük paralara ya da büyük işlere gerek yok; mükemmelliği arayan kadınlar küçük adımlarla da büyük işler başarabiliyorlar. Bunun en büyük örneğini kendi tablet firmasını kurarak sektöre yeni bir soluk getiren ve sadece 36 tabletle Çin’le işbirliği içine girme başarısı elde eden KAGİDER Yönetim kurulu üyesi Sezen SARAL’ın başarı hikayesi, programın en etkileyici ve ilham kaynağı olan noktasıydı. Program sonunda kooperatif kurmak isteyen ancak çekinceleri olan kadınların gözlerinin parlamış olarak yanımıza gelip “işlemlerimizi hızlandırmak için ne gerekiyorsa yapacağız.” demeleri birimimizin doğru işlerde, doğru yolda olduğunun en büyük göstergesi oldu.