HBB EXPO birimi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde “Kooperatifleşme süreci ile ilgili bilgilendirme” toplantısına katıldı

Geçtiğimiz haftalarda,  Antakya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen ve Birlik Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay İl Ticaret Müdürü Halit İmrek, Defne Belediye Başkan Yardımcısı Gimne Mansuroğlu, Hatay Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği ve Üreten Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Nidal Özdemir, Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, henüz yeni kurulan Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin katılım gösterdiği toplantıya Gaziantep’ten Türk, Suriyeli, Afgan kadınların kurmuş olduğu Sada Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi de katılmıştır.

Toplantıya HBB Expo Birimi Proje Ekibi katılım göstermiştir. Kooperatifler sorumlusu Seçkinkonuşmasında, Expo’nun sürdürülebilir kalkınma odağının kooperatifleşmeyle gerçekleşeceğini, bu bağlamda birimimizin 15 ilçede kadınlarımızın bir araya getirilip kooperatifleşmelerini sağlamak için HBB adına çalışmalar yürütüldüğü belirtilmiştir.

BAŞKAN TEKSÖZ, 16-22 EYLÜL’DE KADIN ÜRETİCİLERİN EL EMEKLERİNİ GÖRMEK İÇİN HERKESİ KURŞUNLU HAN’A DAVET EDİYOR

Birlik Başkanı Abdulkadir Teksöz, kooperatif kurmanın uğraştırıcı bir süreç olduğunu ancak asla pes edilmemesi gerektiğini söylemiştir. Ayrıca oda olarak her türlü destekle girişimci kadınların yanlarında olduklarını, desteklerini esirgemediklerini dile getirmiştir. Bu bağlamda 16-22 Eylül tarihlerinde Kurşunlu Han’da 1 hafta boyunca Hatay’da halihazırda işler olan kadın kooperatiflerinin stant açıp ürettikleri yöresel ürünlerini satabileceklerinin haberini vermiştir.

Hatay İl Ticaret Müdürü Halit İmrek, konuşmasında kooperatifleşmenin topyekûn bir işbirliğiyle sağlanabileceğini ve bunun için Hatay il Ticaret Müdürlüğü’nün her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylemiştir. Genelde karşılaşılan sorunlar üzerine eğitimler verilebileceğini, kadınlarımızın kurdukları kooperatifin muhasebesi için yedek akçe ayırmalarının elzem olduğunu sözlerine eklemiştir.

Sada Kadın Kooperatifini kurmakta hanımlara yardımcı olan ILO Gaziantep Bölge Ofisi Koordinatörü Bilge Çoban’ da katılım göstermiş ve konuşmasında “Önemli olan şey ırk farkı değil; aynı amaç için bir araya gelmektir ve kadınlarımızın hep beraber verdikleri emek kooperatiflerimizi bir arada ve diri tutmaktadır.” demiştir.

Kooperatifler kurulurken kadınların cesaretli bir adım atmaları gerektiği ve gerisinin çorap söküğü gibi gelebileceği dile getirilmiş; ulusal ya da uluslararası hibe programlarından da destek alınabildiğini ve bunun için Ticaret İl Müdürlüğünün kooperatiflere, proje hazırlama aşamasında yardımcı olduğu aktarılmıştır.

Toplantı sonunda katılan tüm üretken hanımlar hatıra fotoğrafı çektirip kadın kooperatiflerinin çoğalması ve üretken kadınlarımızın hak ettiği yere gelmeleri dileklerinde bulunarak en kısa zamanda yeniden görüşme sözü vermişlerdir.